קונדיטוריות קטנות עיקרי החוק המעודכן

משרד הבריאות עדכן לאחרונה את הנחיות התכנון לקונדיטוריות קטנות, הנחיות- גמישות בדרישות ממאפיות וקונדיטוריות קטנות הנחיות לעניין התנאים ברישיון ייצור, לפי סעיף 30 (ב) לחוק הגנה על בריאות הציבור (מזון), תשע"ו-2015

הנחיות משרד הבריאות קונדיטוריה קטנה
קונדיטוריה קטנה

הגדרה של קונדיטוריה קטנה היא :

 1. עד 5 עובדים.

 2. עד 200 ככרות לחם ביום.

 3. עד 200 ק"ג תוצרת מוגמרת ליום.

 4. שימוש בקמח- עד 100 ק"ג ביום.

 5. מיקסר הקצפה, מלוש- עד 60 ליטר.
עיקרי החוק להלן :

 1. ישנה אפשרות לחלל ייצור אחד ללא הפרדה למדורים. אפשרי גם שטח חלל ייצור של 25 - 30 מ"ר הכולל מחסן לקמח וחומרי גלם.

 2. קיימת אפשרות להפרדה בזמן (כחלופה להפרדה במקום) במעבר מייצור סוג מוצר אחד לאחר, בכפוף לביצוע ניקיונות ומניעת זיהום צולב. למשל: ייצור לחם, ולאחר ניקיון, ייצור עוגות באותו מקום אך לא באותו זמן.

 3. במקרה של קונדיטוריות שעובדות עם קצפות, מוסים וקרמים, בשל רגישותם ניתן יהיה לעבוד באזורי הקצפה והרכבת עוגות תוך הפרדה בזמן ולאחר ביצוע ניקיון קפדני בלבד. מיקסר ההקצפה יהיה נפרד מהמיקסר שבו מכינים את הבצק, ויהיו שולחנות עבודה נפרדים לבצק ולקישוט עוגות אפויות. יחד עם זאת, ניתן להשתמש במיקסר אחד גם לקצפות וגם לבצק בתנאי של קיום נוהל עבודה מסודר הכולל התייחסות להפרדה בזמן וביצוע ניקוי קפדני. בעת הכנת קצפות, מוסים וקרמים יופעל מזגן בחדר לשם קירור האזור.

 4. אעפ"י שבמפעל מזון האידיאל הינו תזרים חד כיווני מחומרי גלם לתוצר סופי, במאפייה / קונדיטוריה קטנה ניתן להתגמש בעניין זה. י חד עם זאת, לא יהיה מגע בין מזון מעובד לגולמי לשם מניעת אפשרות של זיהום צולב.

 5. קיימת אפשרות לכיור משותף אחד בחלל הייצור לשטיפת ידיים ולכלים.

 6. אין חובה לתעלות ניקוז או מחסומי רצפה.

 7. אם קיימת הוצאה מוגבלת של סחורה החוצה (סעיף 2.3), יידרש אזור לאריזה ומדף לאחסון תוצרת מוגמרת. ניתן להשתמש במשטחים הקיימים לשם אריזה תוך יישום עקרון ההפרדה בזמן והקפדה על נקיון.

 8. אין חובה למקלחת. במקום חדר הלבשה - אפשרי פינת הלבשה (אך לא בשירותים/בית שימוש). במקום חדר אוכל אפשרי פינת אוכל. ישנה אפשרות שחנות המכירה תשמש כפינת / חדר האוכל לעובד. אפשרי שימוש באותו תא שירותים גם ללקוחות וגם לעובדים.

 9. החסנת עוגות / תוצרת מוכנה –מדפי חנות המכירה / ויטרינה יכולים לשמש להחסנת התוצרת המוגמרת.

קישור להודעה הרשמית : קישור

קונדיטוריות קטנות עדכון עיקרי החוק
קרואסונים

32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול